O PRAWIE JAZDY2019-07-11T07:25:26+00:00

O prawie jazdy

Prawo jazdy to dokument, wydawany przez odpowiednie organy, potwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi.

W celu uzyskania prawa jazdy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej należy odbyć szkolenie podstawowe
w wybranym przez siebie ośrodku szkolenia kandydatów na kierowców i uzyskać pozytywny wynik egzaminu wewnętrznego przeprowadzanego przez instruktora nauki jazdy.

Kolejnym krokiem jest już tylko zdanie egzaminu państwowego w dowolnym w kraju Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Egzamin ten, podobnie jak egzamin wewnętrzny, składa się z dwóch części:

  • teoretycznej
  • praktycznej

Przeprowadzany jest przez egzaminatora państwowego osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami.

W zależności od rodzajów pojazdów, do prowadzenia których posiada się uprawnienia, prawo jazdy podzielone jest na kategorie.

Szkoła jazdy SPEED prowadzi szkolenia w zakresie kategorii „B” prawa jazdy. Uprawnia ona do prowadzenia pojazdów samochodowych o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką (o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej 750 kg), ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

Wymagany wiek dla uzyskania (podejścia do egzaminu państwowego) prawa jazdy kategorii „B” to 18 lat, jednak kurs osoba może rozpocząć już 3 miesiące przed ukończeniem 18 roku życia.

Projekt rozporządzenia został już podpisany przez Ministra Transportu, Budownictwa

 i Gospodarki Morskiej!

Od stycznia 2013r. wejdą w życie zmiany w egzaminach teoretycznych na prawo jazdy wszystkich kategorii. Dojdą także nowe kategorie prawa jazdy na motocykle i quady w zależności od wieku kierującego i pojemności silnika pojazdu.

EGZAMIN TEORETYCZNY:

Zmienią się zasady zdawania egzaminu teoretycznego. Według projektu rozporządzenia test będzie    składał się z  32 pytań jednokrotnego wyboru. Część z tych pytań będzie w formie ruchowej przedstawiać określoną sytuację drogową. Czas na udzielenie odpowiedzi w takim pytaniu (odp. TAK lub NIE) ma wynosić 35 sekund (20 sek. na przeczytanie pytania i 15 na udzielenie odpowiedzi). Na pytania w formie nieruchomej czas na odpowiedź ma wynosić 50 sekund. W tego typu pytaniu należy wybrać jedną z trzech odpowiedzi oznaczonych literami A, B, C. Po upływie przewidzianego czasu lub po przejściu do kolejnego pytania nie będzie można zmienić wcześniej udzielonej odpowiedzi. Za każdą prawidłowo udzieloną odpowiedź będzie można uzyskać od 1 do 3 punktów, w zależności od ważności zagadnienia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Maksymalna ilość punktów każdego testu ma wynosić 74 a na wynik pozytywny będzie trzeba uzbierać aż 68 punktów!

Prawo jazdy

Czy Twoje prawko jest już gotowe do odbioru? 

Sprawdź tutaj

PAMIĘTAJ !

O WIELE TRUDNIEJ JEST KORYGOWAĆ ZŁE NAWYKI NIŻ DOBRYCH UCZYĆ SIĘ OD POCZĄTKU. SPEED-STAWIAMY MOCNY FUNDAMENT POD TWÓJ SUKCES

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich, korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO. Zgoda